Куриерските фирми в Европа ще имат нужда от сериозен капацитет складове в следващите 5 години
Обновена на 20.07.2023год.
Между 2021 и 2025 г. ще се наблюдава нуждата от нови 8.6 млн. кв. м складове при куриерските фирми в Европа, според анализ на консултантската компания Savills, съобщено от БГ Склад и investor.bg.
Какво стана след пандемията?
Предвид увеличаващия се ръст на електронната търговия и затварянето на магазини, заради пандемията от Covid-19, необходимостта от нови логистични бази нараства успоредно с драстично увеличаване на електронната търговия и увеличаване на нуждата от съхранение на стоки.
Електронната търговия е направила голям скок – 4,28 трлн. долара през 2020 г., което е ръст с 27,6% спрямо 2019 г. Aмазон достига нетни приходи от продажби в размер на 96,1 млрд. долара през третото тримесечие на 2020 г. В Европа се наблюдава се повишение на електронната търговия в Европа с 13% спрямо 2019 г.
Нарастването на онлайн търговията
С нарастването на онлайн търговията, нараства и проблемът с върнатите стоки и въпроса с тяхното съхранение.
Поради тази причина се очаква някои магазини да се преориентират в хъбове за съхранение на върнати стоки.
Пандемията промени завинаги пазара на логистични имоти, а тяхното местоположение ще става все по-ключово предимство.
Какво се очаква?
Очаква се потребителското търсене и потребление да нараства през следващите години, а с него и необходимостта от логистично обслужване на международните пратки. По данни на OFCOM за доставките на колети, които показват годишен ръст от 9,1% в броя на колетите само във Великобритания, през следващите 5 години в Европа ще са необходими значителни складови площи.