Износът на китайски стоки по време на новата COVID19 вълна. Как логистиката се адаптира към новите трудности?
Обновена на 07.07.2023год.
Ситуацията не е лесна за компании, които изнасят в цял свят. От около 3400 китайски компании, които работят с международен транспорт, само около 200 реализират повече от 1 милиард долара продажби в чужбина според Джеймс Рут – партньор в консултантска фирма Bain.
Как COVID-19 влияе на пазара?
Китайската компания за домакински уреди Hisense има планове да продава повече стоки в чужбина, но заяви, че глобалното задръстване на корабоплаване е умножило разходите и е причинило закъснения. Много стоки не могат да бъдат изпратени, по думите на Фанг Сюею – вицепрезидент по международния маркетинг и генерален мениджър за Азиатско-тихоокеанския регион в китайската компания за домакински уреди Hisense.
От международната платформа за електронна търговия на Alibaba – AliExpress потвърдиха, че не са забелязали забавяне или нарастване на разходите за трансгранични продажби, благодарение на чартърите за въздушни товари.
Чрез партньорство с Cainiao (китайска логистична компания) с чартъри за въздушни товари, „имаме стабилни доставки на въздушни превози до европейски страни“, каза Уилям Уанг, генерален мениджър за Испания, Франция и Италия на Alibaba – AliExpress. Той твърди, че в резултат на това, продавачите на AliExpress са успели да предоставят продуктите си на клиенти без допълнителни разходи или забавяния.
Логистичните предизвикателства
Логистичните предизвикателства означават, че китайските компании ще се локализират допълнително на международните пазари.
Компаниите за електронна търговия изграждат или отдават под наем складови помещения в близост до клиенти в Европа, така че продавачите могат да изпращат предварително продукти за съхранение там. След като клиент направи поръчка, продуктът трябва само да пътува от близкия склад, вместо през целия континент.
Какви са данните от Китайското Министерство на Търговията?
Данните от китайското министерство на търговията показват, че китайските компании са построили около 100 нови склада в чужбина през първата половина на тази година, след увеличение от 800 през миналата година. Локализирането от своя страна може да доведе до по-малко търсене на въздушен и морски транспорт, което застрашава редица логистични компании.
Как се адаптират компаниите в областта?
За да се адаптират към променящата се среда на пазара, логистичните фирми трябва да проявяват по-голяма гъвкавост, като установяват връзки с повече партньори. Реагирайки на новите условия, ще намалят рисковете, които се изправят пред тях. За логистичните фирми това означава разширяване на партньорските мрежи, особено в международен план.
Как технологиите помагат на логистичните компании?
Оптимизация на технологиите е друг подход, който ще улесни работата по време на криза – по този начин лесно ще се следят пратките. Бързо ще се установяват успешните и тези, при които има проблем. Така и клиентите по-лесно ще планират своите търговски действия и производство. За да могат да предоставят на клиенти складови площи за съхраняване на запаси от стоки преди консолидиране и превозване, както и за запаси за вериги за доставки, логистичните фирми ще имат нужда да инвестират все повече в нови складове. – коментира Уилям Уанг, генералният мениджър (за Испания, Франция, Италия) на логистична компания Cainiao .
Разгледайте услугата ни за сухопътен транспорт и още информация за пратки от Китай
Източници: Infostock.bg и Ship24.com