Големите океански превозвачи решиха, че техните кораби няма да преминават през Суецкия канал поради скорошни атаки в региона
Най-голямата контейнерна линия в света MSC обяви, че нейните кораби няма да преминават през Суецкия канал на изток и на запад, „докато преминаването през Червено море не бъде безопасно“.
Швейцарско-италианският корабен гигант спомена, че на 15 декември корабът MSC Palatium III с капацитет 2500 TEU е бил атакуван приблизително в 09.37 UTC, докато е преминавал през Червено море със субчартър до линията Messina. „Целият екипаж е в безопасност, няма съобщения за наранявания, междувременно корабът е претърпял ограничени щети от пожар и е изведен от експлоатация“, казаха от компанията.
„Вече сега някои услуги ще бъдат пренасочени към нос Добра надежда“, отбеляза MSC. „Това прекъсване ще повлияе на графиците за плаване на няколко дни на кораби, резервирани за транзит през Суец.“
Позицията на Maersk
Датската компания за контейнерни превози Maersk също така заяви, че всички нейни кораби в района, които трябва да преминат през протока Баб ал Мандаб, ще спрат пътуването си до второ нареждане.
Освен това германският океански превозвач Hapag-Lloyd ще спре целия трафик на контейнерни кораби през Червено море до понеделник (18 декември) и ще вземе решение за периода след това.
Френският корабен гигант CMA CGM също обяви спирането на всички кораби, пътуващи към Суецкия канал през Червено море и протока Баб-ел-Мандеб поради опасения за безопасността и сигурността.
„Решихме да инструктираме всички контейнерни кораби CMA CGM в района, които трябва да преминат през Червено море, да достигнат безопасни зони и да преустановят пътуването си в безопасни води с незабавен ефект до второ нареждане“, каза базираният в Марсилия превозвач в изявление.
Израелската линия ZIM също взе подобно решение
„Твърде рано е да се определи въздействието, което това ще има върху международното корабоплаване, и си струва да се отбележи, че ситуацията се развива бързо. Суецкият канал е критична артерия в глобалната логистика и както се видя през март 2021 г., когато контейнеровозният кораб Ever Given тръгва на сушата, задръстванията могат да причинят глобално натрупване на контейнерни кораби и забавяне на доставката на ежедневни стоки по целия свят“, посочи Flexport, доставчик на верига за доставки и логистични решения, в скорошен анализ.
Освен това, притежаваната от COSCO контейнерна линия OOCL обяви, че поради оперативни проблеми ще спре приемането на товари от и до Израел с незабавен ефект до второ нареждане.