Някои прогнози за търговци и превозвачи през 2021 г. покрай обстановката с Брекзит
Обновена на 07.07.2023год.
За търговците новата 2021-ва година се очертава да бъде под влиянието на два ключови фактора – пандемията и икономическата криза, породена от нея, както и все още турбулентната обстановка покрай Брекзит.
Резултат от напускането на Великобритания от Европейския съюз
Една година след напускането на Европейския съюз от Великобритания и само месец, след като Обединеното кралство официално напусна единния пазар и митническия съюз, търговци и превозвачи продължават да изпитват затруднения и се опитват да се ориентират в хаоса, породен от въпроса как дейността им ще бъде афектирана от събитията.
Основни разлики в търговията?
Великобритания вече се третира като трета държава и това е основната разлика в търговските ни взаимоотношения. Но от друга страна, всеки, който до момента е търгувал със страни извън ЕС, е запознат с правилата и процедурите и за него няма новости.
Какви са последиците за България?
Част от очакваните промени е въвеждането на задължителни митнически декларации с тарифните кодове на търгуваните продукти при износ и внос за и от Великобритания. Също така ДДС-то става задължително за всяка българска компания, която търгува с Великобритания.
Ефектът ще се усети и върху продължителността на процеса на доставка от Англия, както и цената на транспорта, която вече е започнала да нараства. Очаква се това да важи с най-голяма сила в следващите месеци, но ние сме убедени, че този период няма да продължи дълго.
Какво ни съветват от ADL?
Като митнически агент съветваме фирмите, които търгуват с Обединеното кралство да заложат на по-дълго транзитно време. Например ако една пратка досега е пътувала 3 дни, е добре да се заложи поне на 5-6 дни. Причината е по-продължителното изчакване по границите. Освен това митническата процедура също отнема време. Засега не е ясно дали ще има пратки с облекчен режим.
В началния период след Брекзит остават множество въпросителни, затова и в помощ на бизнеса Еврокомисията е разработила инструменти за самооценка и сумиране на произхода на стоките – ROSA tool (Rules of Origin Self-Assessment).
Какво трябва да знаем за инструмента?
Той ни позволява да се запознаем с правилата както и подробен списък с качества, които предлаганият продукт трябва да притежава, за да съответства на критериите за преференциални правила за произхода. Към момента инструментът е разработен на английски език, но очакваме скоро той да бъде преведен на още езици.
Научи повече за пратки от Великобритания до България.