Внос на стоки от чужбина: внос от Турция, Англия, Китай и Италия
Внос на стоки от чужбина: често срещан, дори сред обикновените граждани, които имат нужда от една или две доставки от чужбина. Това е възможно благодарение на множеството доставчици, улесненото преминаване на митници, благодарение на митнически представители и други удобства. Ако става въпрос за бизнес, обаче, трябва собственикът да бъде наясно с тънкостите на доставките, особено от старините, от които най-често минават граница пратки за България – Турция, Англия, Китай и Италия. Първите три, се считат от Европейския съюз за трети страни, защото не са част от него, а при внос от Италия, тъй като е част от ЕС, има различно разпореждане за митата.
Какво трябва да знаем за вноса на стоки от чужбина?
Особено важно е да сме наясно с процесите, които съпътстват внасянето на стоките. Така например има стоки, които са освободени от мита и такси, а внасянето на хранителни стоки от Турция, подлежи на по-строги регулации, заради естеството на пратките. Внос от Англия след Брекзит, както и вносът от Китай имат своите специфики, а внесеното от Италия подлежи на забрана на митата. Ако сме наясно кои са забранените стоки за внос на територията на България, пък, ще спестим на себе си и спедитора ни много проблеми.
Внос на стоки освободени от мита и такси
Както стана ясно по-горе, ако внасяме стоки от страна членка на ЕС, то тогава те не се облагат с мито. В случай, че пратките са директно изпратени от страна, която не е членка на Съюза, тоест, трета страна, и са на стойност, която не надвишава 150 EUR, то тогава те също не се облагат с такъв вид такса. Тези пратки обикновено са част от интернет продажбите и биват получени при пристигане от физическо лице. За пратките, които попадат в графа подаръци и са със стойност до 45 EUR, не се начислява ДДС и мито.
Внос на хранителни стоки от Турция
При внос на хранителни стоки от Турция, с изисква преминаване на повече стъпки, които водят със себе си повече документация. Нужни са документ за произход на храните, издаден от органа по безопасност на храните в Турция, а за био храните е нужен специален сертификат. Важно е хранителните стоки да имат етикети, които да съответстват на регламентите на ЕС. Някои храни се изследват допълнително от Българската агенция по безопасност на храните. Това обикновено са плодове, зеленчуци, семена, подправки и други. До излизането на резултата от взетите проби, храните са под възбрана, а след излизането му те се освобождават. Ако са негодни се бракуват или връщат на доставчик.
Внос от Англия
Заради Брекзит, от 1 януари 2022 г., Англия се счита като трета страна. Това усложнява процеса на доставка на стоки, тъй като се изискват повече нормативни документи и по-дълго време за доставка. Освен това, същите правила, както за всички трети страни, свързани с облагането на пратките с мито и ДДС важат за цените на пратките.
Внос на стоки от Китай
Китай предлага милиони стоки на по-ниски цени. Поради тази причина, навсякъде по света, в това число и в България постъпват хиляди стоки с произход от този производителен гигант. И така, директният внос на стоки от Китай е по-лесен, благодарение на Интернет, но също като Турция и Англия, страната е част от третите страни спрямо законодателството на ЕС и затова важат същите правила за мито и ДДС.
Внос на стоки от Италия
Италия е голям производител на европейския пазар. Продуктите на тази страна, представляват голям интерес и са България като според Министерството на икономиката, водещи стоки, внесени от там са автомобили, трактори, кожи, сребро нефтени масла, дрехи и обувки, кафе. Според общата политика за мита на Европейския съюз, която е в сила в митническия съюз, от който България е част, се забраняват митата както и такси, равностойни на мито между държавите членки.
Забранени стоки за внос в България
Забранените стоки за внос в България са много. Те включват, отровни, упойващи и наркотични вещества, оръжия и взривни изделия, паметници на културата, за които няма сертификат, акцизни стоки и тютюневи отпадъци. Предмети, противоречащи на нравствените норми, застрашаващи живот, от религиозно естество, принадлежащи на различни секти, нерегистрирани в България, също са забранени за внос. На ограничения подлежи вноса на месни продукти, плодове и зеленчуци.
Как една фирма за логистика и спедиция може да Ви помогне с вноса на стока от чужбина?
За да помогне ефективно с вноса на стоки, фирмата за логистика и спедиция трябва да притежава експертиза и опит в доставките до България, както от трети страни, така и от страни членки на ЕС. Фирмата трябва да има доверени партньори за превоз, както и да гарантира, че всички процедури за доставка се спазват. Също така, информацията за пратката, предоставена от спедиторската фирма и от изключителна важност за всеки, който държи на качествено обслужване.
Защо да изберем логистична фирма с митническо представителство и митнически склад?
Логистичната фирма, която предлага митническо представителство е добър приятел на бизнесите и хората, които ценят времето си. Тя отговаря за всички нужни документи и процедури по вноса, без да с налага на клиента да губи ценното си време. Заедно с представителството, митническият склад на логистичната фирма гарантира бърза реакция при внос и износ на стоки и добра грижа за тях преди износ или неминуемо след внос. По този начин, логистичният партньор гарантира сигурно съхранение на стоките и грижа за тях винаги, когато се налага.