Какви са последствията от морското задръстване, образувано в Суецкия канал?
Обновена на 10.07.2023год.
Годишно, над 19 хиляди кораба преминават през Суецкия канал или 12% от обема на световната търговия и 10% – от петрола. За почти седмица обаче каналът беше „задръстен“ от огромния контейнеровоз Ever Given, което прекъсна изцяло „прекия“ път между Европа и Азия.
Дилемата на спедиторските компании
Спедиторските компании бяха изправени пред огромна дилема – да изчакат ли „евентуалното“ отпушване на канала, или да прибегнат към алтернативни пътища като нос Добра, което отново удължи времето за доставки, а допълнителните разходи – ще бъдат поети от крайните потребители.
Кои са алтернативните маршрути?
Африканският рог беше другият алтернативен морски път, който свързва Европа и Азия. И двете опции забавиха пратките с до 14 дни, а някой кораби пренасяха животни и хранителни стоки, чиято доставка не търпеше никакво отлагане.
Резултат от запушването на Суецкия канал
В резултат на това запушване на Суецкия канал смути цялостно веригите за доставки, които свързват двата континента. А дневните загуби се равняваха на 9.6 милиарда евро. Веригите за доставки, вече засегнати веднъж от COVID-19, отново пострадаха сериозно. Ако товарният трафик на канала е нарушен, това означава забавяне на всичко – от петрол до храна, дрехи и механика.
Въпреки всичко това, към момента крайният потребител все още не е усетил последиците от аварията. Прогнозите на специалистите остават много песимистични, въпреки че Ever Given е вече освободен.
Последиците за крайния потребител
Веднага след аварията, цената на петрола се увеличи с 5%, а след това спадна отново.
Цената на морските превози започна да се покачва, защото дефицитът на контейнери нарасна (тя скочи и близо 3 пъти заради пандемията през последната година).
Спешна международна спасителна операция
Спешна международна спасителна операция освободи канала много по-бързо от първоначалните прогнози на нидерландската фирма, занимаваща се с разрешаването на проблема. Въпреки това тази блокада показа едно със сигурност – нестабилността на веригата за доставки, която така или иначе бе разтърсена из основи с появата на непознатия ни до преди година вирус, сега пострада още повече. Тази криза затвърди и друго мнение – зависимостта на световната търговия от морския транспорт.
Суецкият канал е едно от възловите места, на които разчита морската търговия, свързваща Европа и Азия. Другите са Панамският канал, който свързва Атлантическия и Тихия океан, както и Ормузкият проток, свързващ Персийския залив с Оманския залив.
Защо да изберете ADL за ваш партньор?
Това, което ние от АДЕЕЛ правим за своите клиенти в тази и подобни кризисни ситуации е, да следим как се развива ситуацията и своевременно да информираме заинтересованите с актуалните новини.
С помощта на нашите дългогодишни партньори търсим и предлагаме алтернативни решения, ако транспортната задача позволява това.