Морски транспорт на стоки – кога и защо
Морският транспорт е първият метод за транспортиране на стоки през океана, които човечеството познава. Търговският морски транспорт заема голяма част от световната икономика, като с негова помощ се извършва над 80% от международната търговия. Въвеждането на контейнерите в транспортната индустрия, като цяло, доведе до революционизиране на целия отрасъл. Днес, морският транспорт предлага много и различни възможности за пренасяне на товари през океана.
Въпреки това, когато става въпрос за пренасяне на огромни количества стоки по света, морският транспорт на товари все още е безспорен шампион. Морският транспорт пренася стоки по целия свят, свързвайки търговията и бизнеса на различни континенти. Съвсем естествено, в днешното забързано време, скоростта и капацитетът на корабите са се увеличили. Транспортирането на стоки чрез морски транспорт доскоро бе едно от най-евтините средства за превоз на товари, на базата на:
- Цената на тон и
- Горивото за транспортиран тон
За жалост появата на COVID19, която повлия на световната икономика, съвсем очаквано даде своето отражение и върху морския транспорт, и увеличението на цените.Въпреки това корабите са модифицирани и пригодени така, че морският транспорт остава удачен вариант за доставка на различни видове стоки – от машини и оборудване, до храни и превозни средства.
История на морския транспорт
Съвременното състояние на контейнеризацията се заражда в САЩ през 50те години на миналия век и с лавинообразното увеличение на обема на световната, презокеанска търговия се превръща в неделима част от днешния транспортен пазар.
Контейнерните превози се делят на два основни вида:
- Комплектни контейнерни превози (FCL)
- Групажни контейнерни превози (LCL).
FCL транспорта се използва да се транспортират по-големи, обемни и тежки пратки, докато LCL превоза осигурява възможност за транспорт на по-малки и леки стоки.
Основното предимство на контейнерните превози е ниската цена на транспорта. Като недостатък можем да отбележим по-бавното време за доставка.
Какво може да пренасяме с морски транспорт?
Храна
Храните включват различни категории като пресни, пакетирани, замразени, частично преработени и други.Те представляват едни от най-трудните за транспортиране стоки, поради краткия им живот и голяма вероятност от разваляне, затова те са от малкото стоки, които изискват спешност на доставката.Морският транспорт позволява едновременното транспортиране на големи количества храни чрез едно пътуване.За да се намали рискът от разваляне на хранителните продукти, морският транспорт използва различни видове кораби и съдове – хладилни кораби, специални контейнери (с охлаждане), контейнери за насипни товари и др.
Добитък и други животни
Те са друг често превозван товар между няколко страни. Това може да бъде за целите на разплод, за месо или за животински субпродукти. Превозването им с морски транспорт представлява предизвикателство откъм това животните да оцелеят при дългото пътуване. За тази цел съвременният морски транспорт разполага с кораби, чиито трюмове и палуби за пригодени така, че животните да получат необходимото осветление, пространство и въздух и да пристигнат в най-доброто възможно състояние.
LNG (Втечнен природен газ), CNG (Компресиран природен газ) и други горива на газова основа
Едни от най-големите товари, превозвани чрез морски транспорт, са петролните стоки и техните странични продукти – това включва суров нефт, летливи горива, петрол, LNG, CNG и различните производни.Морският транспорт е предпочитан за този вид товари, тъй като корабите са едно от най-евтините транспортни средства по отношение базата на разходите, която споменахме по-горе в статията. Освен това морският транспорт може да отговори на нуждите от специализирани плавателни съдове с корпуси, способни да издържат на големи налягания, които са част от условията за превозване на такива товари.
Автомобили и други превозни средства
Морският транспорт на автомобили е често срещана услуга в Близкия Изток, някои части на Европа и Азия, както и в САЩ и Южна Америка и обикновено функционира като фериботна услуга, при която колите се превозват по крайбрежието на дадена държава или съседни държави. Най-често за морски транспорт на такива товари по бреговата линия се използват кораби, наречени Ro-Ro (Roll on, roll off). Те са специално конструирани, за да издържат на големия товар, упражняван от превозните средства и обикновено имат рампа, по която колите се качват на собствен ход.
Машини, оборудване и фабрични части
Доставката на машини и части с морски транспорт е широко разпространена и предпочитана, тъй като тези товари нямат специфични изисквания за транспортиране, могат да издържат на повечето форми на движение на морето/океана и нямат проблемите, с които понякога се сблъскват други видове товари (разваляне, нестабилност и т.н.). Морският транспорт обикновено използва за превоза им кораби, оборудвани със специализирани сушилни устройства, които постоянно следят въздуха, за да се предотврати появата на ръжда.
Сухи насипни товари
Сухо насипно карго се отнася до всеки товар или стока, изпратена в насипно количество, която се съхранява в товарните трюмове без опаковка. Често срещаните примери за такива стоки включват хранителни продукти и части за машини, които коментирахме по-горе. Морският транспорт се използва успешно както за тях, така и за превоз на руди и минерали.
Течни насипни товари
Те по-специално включват стоки и товари, които са течни по природа и се изпращат в насипно състояние. По-голямата част от товарите в тази категория принадлежат на петролни стоки и странични продукти от тях – това включва суров нефт, различни продукти, получени след отделяне и преработка на суров петрол и др.Такива товари са силно летливи и представляват риск по време на морския транспорт, не само за екипажа и лицата, обработващи товарите, но и за околната среда. Поради тази причина целият товарен трюм е с двоен корпус и има двойно дъно, за да се гарантира, че няма възможност за изтичане на товара, ако нещо се случи по време на морския транспорт.
Химични, опасни и токсични продукти
Няма как да не споменем морския транспорт и при тези товари, тъй като голяма част от световната товарна индустрия се занимава с транспортирането на химикали и различни подобни продукти.За да бъде безопасен морският транспорт на тези товари, трябва да се използват подсилени и специално изградени конструкции за съхранение, които са в състояние да издържат на корозия и ръжда, а самите кораби са проектирани с двоен корпус и конфигурация с двойно дъно.
Морски транспорт от АДЕЕЛ – Какво трябва да знаем за него?
Основните са Колко пари сте готови да инвестирате в самия транспорт?“, „Пратката има ли определен срок на пристигане?“ и „Колко е обемно каргото/товарът и на какво тегло възлиза?, „Има ли изисквания от страна на получателя или на платеца на сделката?“. След като знаете отговорът на тези въпроси, можете да изберете най-доброто предложение за транспорт за вас.
Времетраене на морския транспорт
Макар и да предлага по-ниски разходи, от колкото пренасянето по въздух, морският транспорт се характеризира със значително по-голяма продължителност на доставка.
В зависимост от дестинацията, от която пътува каргото и за къде е предназначено, морският транспорт може да отнеме от около месец до 60- 65 дни. Времетраенето на пренасянето на карго с морски транспорт може допълнително да бъде увеличено от неблагоприятни метеорологични условия. Така, че този тип доставка на пратки е препоръчителен за стоки, които нямат определено изискване за време на доставката. Дългият срок на доставка се компенсира от ниската цена на морския транспорт и все пак го прави предпочитан.
Морският транспорт приятел на околната среда
Парите и времето със сигурност са от значение. Но, ние не трябва да пренебрегваме и забравяме за природата и за околната среда, в която живеем. Все повече бизнеси търсят начини, по които да се включат в намаляването на вредните емисии и борбата с климатичните промени. Ако искате да намерите екологично предложения за пренасяне на карго през океана, морският транспорт може със сигурност да ви помогне. В „битката“ срещу самолетите, корабите категорично печелят еко страната на спора. Въглеродните емисии, които самолетите произвеждат при полет са в пъти повече от тези на морския транспорт.