Кои са видовете морски транспорт и как да изберем най-подходящия
Основните видове морски транспорт са търговски кораби, включващи контейнеровози, булкери, танкери и специализирани като научно-изследователски кораби и ледоразбивачи. Морският транспорт е ключов за пренасянето на стоки и за други услуги. Изборът на вид морски транспорт зависи изцяло от нашата цел. Може да изберем вид като вземем предвид характеристиките като капацитет, международно превозване на стоки, гъвкавост според вида товар и разбира се, според големия избор дължащ се свободна конкуренция в бранша.
Кратка история и развитие на морския транспорт
През 50-те и 60-те години на 20-ти век контейнерите стават част от морския и речния транспорт поради рязкото увеличаване обема на превозваните стоки и спомагат намаляването на разходите за тези видове транспорти. От тогава насам транспортът по вода е предпочитана опция от спедиторските фирми като в последните години се наблюдава увеличение в търсенето и използването му, вероятно дължащо се на онлайн търговията и бързо развиващите се технологии.
Значението на морския транспорт в съвременната търговия
Значението на морския транспорт днес е огромно, тъй като той се явява гръбнакът на съвременната търговия и дори на глобалната икономика. Заедно с това, минималния въглероден отпечатък, който корабите оставят и ефикасността при пренасяне на стоки, морският транспорт остава непобеден в битката с другите видове транспорти на стоки.
Основни видове морски транспорт
Основните видове морски транспорт включват търговски кораби като част от тях са контейнеровози, бълкери и танкери, ледоразбивачи и научно-изследователски кораби. Всеки плавателен съд е предназначен за специфичен товар.
Търговски кораби: контейнеровози, бълкери, танкери
Контейнеровозите са едни от най-разпространените плавателни средства превозващи товари в специални контейнери, наредени един върху друг. Така контролът върху големия карго обем е значително повишен.
Бълкерите са кораби превозващи насипен товар. Такъв товар може да бъде съставен от въглища, торове, пясък и други. Обикновено, товарът директно се изсипва в бълкера и това го прави удобно и достъпно средство за морски транспорт.
Танкерите от друга страна, превозват течности и газове. Например, дадена фирма може безопасно да превози нефт или природен газ с помощта на танкер.
Специализирани кораби: ледоразбивачи, научно-изследователски кораби
Ледоразбивачите, водейки се по името им, са специализирани кораби използвани за разбиване на леда в морето като по този начин осигуряват маршрут в даден воден басейн не само на себе си, но и на други плавателни съдове.
Научно-изследователските кораби от друга страна, са специално пригодени за експедиции по море с научна цел. Тези кораби имат специализирано оборудване и често пъти могат да бъдат конструирани на принципа на ледоразбивач, което им позволява да плават в полярни води.
Фактори за избор на подходящ морски транспорт
По-ниската цена, големия капацитет на превозими товари, малкия въглероден отпечатък, сигурността и превозването на различни видове товари са фактори, които биха били полезни при избора на подходящ морски транспорт.
Разглеждане на товара: размер, тежест, специфика
Товарът, превозван от плавателно средство било то контейнеровоз, бълкер или танкер може да бъде различен. Контейнеровозите превозват карго в контейнери дълги от 80 до 400 м и тежащи между 8000 и 20 000 тона. Един такъв кораб е с капацитет от около 250 до около 18 000 контейнера. Контейнеровозът може без проблем да изпълнява групажни морски транспорти.
Бълкерът има възможност за пренасяне на насипни товари, които могат да достигнат над 200 000 DWT (дедуейт тона). В дедуейт тонове се измерва теглото на товара заедно с всички други основни неща, които са част от бълкера.
Танкерът може да превозва течности и газове като гориво, природен газ и дори зехтин и вино. Товарът може да достигне от 10 000 DWT до над 1 500 000 DWT.
Маршрути и разстояния: международни и кратки линии
Морските плавателни съдове използват международни маршрути водещи до Азия и САЩ – Панамски канал, а Суецкият канал като път към Азия и Европа. Ламаншът е използван като линия за Европа и САЩ, а пък Датските проливи свързват Стария континент с Русия по вода. Трите най-големи икономики в Азия са свързани от пролива Малака. Кратките линии включват използване на морски плавателни съдове по морета и реки без да бъде прекосяван океан, например между Канада и Щатите или между пристанищните градове на Европейските държави.
Време за доставка и разходи
При морския транспорт времето за доставка е по-дълго и може да отнеме около 60 дни или повече. То може са се удължи в зависимост от условията или дължината на маршрута. Разбира се, както е видяхме по-горе морският транспорт е икономичен вариант за пренасяне на товари и стоки.
Тенденции и Иновации в Морския Транспорт
Технологиите отново играят роля при иновациите в транспорта по вода. От дигитални платформи за проследяване на каргото, до роботизиране на различни операции по товаро-разтоварни дейности, технологиите не отстъпват и правят място на иновации и нови тенденции. Едни от тях ще бъдат оптимизиране на маршрутите с цел пестене на гориво и намаляване на риска от инциденти с помощта на събрани данни от различни сензорни и навигационни системи. Очаква се изкуственият интелект също изиграе роля в морския транспорт като спомогне тези иновации и осигури умни (смарт) пристанища.