Глобалното корабоплаване е изправено пред голям недостиг на служители на борда до 2026 година
Обновена на 16.07.2023год.
Какви са прогнозите за 2026?
Глобалната корабоплавателна индустрия ще бъде изправена пред нарастващ недостиг на офицери, които да обслужват корабите си през следващите години. Глобалната консултантска компания Drewry прогнозира, че индустрията продължава да расте и до 2026 г. корабоплаването ще се сблъска с най-големия си недостиг на офицери от повече от десетилетие.
На какво се дължи недостигът на офицери?
Това се дължи на редицата предизвикателства пред доставките по море по време на пандемията, които рефлектираха в последствия. Започна се с прекалено натоварения капацитет за морския транспорт, който да компенсира проблемите и недостига при въздушния, премина се през липса на контейнери и до съкращаване на кораби, а това от своя страна доведе до съкращаване на персонала. С усилията да се нормализира ситуацията по море, се стигна до спешно търсене на липсващите кадри.
Докладът предвижда важни последици както за наемането, така и за бъдещите разходи за персонал.
Какъв е анализът на Drewry?
В анализа си Drewry прогнозира, че разликата в търсенето и предлагането ще се увеличи през следващите пет години. До 2026 г. те прогнозират дефицит, равен на над пет процента от глобалния офицерски резерв и най -високото ниво от 2013 г.
Тъй като индустрията се възстановява от последиците на пандемията и отново активира корабите, от компанията прогнозират, че недостигът ще стане по-очевиден през следващите години.
Каква е ситуацията в България?
У нас към момента не се наблюдава недостиг – България е пета в Европа по брой морски офицери, реализиращи се в европейското икономическо пространство. В класацията на Международната асоциация на морските университети Висшето Военноморско училище във Варна заема престижното второ място, изпреварвайки водещи висши училища в света.
Разгледайте услугата ни морски транспорт.
Източник: maritime-executive.com