5 предизвикателства при превоз на извънгабаритни товари
Превозът на извънгабаритни товари е свързан с логистика и редица регулаторни изисквания. Освен това този тип товар не е застрахован от опасности при превоза, финансови предизвикателства и възникването на различни проблеми.
В тази статия, специалистите от ADL ще ви запознаем с най-важните въпроси и проблеми, пред които човек може да се изправи при избора на фирма за превоз на извънгабаритни товари. Също така ще ви помогнем да направите най-информирания избор за вашите нужди, когато имате нужда от транспорт на извънгабаритни товари.
Кои са основните проблеми при избор на фирма за превоз на извънгабаритни товари
Изборът на фирма за превоз на извънгабаритни товари трябва да бъде внимателно обмислен, така че да се избегнат възможно най-много логистични проблеми. Също така фирмата трябва да притежава необходимите документи, оборудване и професионалисти, които имат опит в извънгабаритните превози. Нека разгледаме проблемите по-подробно и какво може да предприемете, за да се справите с тях.
Логистични проблеми
Логистичните проблеми при превоз на извънгабаритен товар могат да включват всичко от планирането на маршрута до намирането на подходящ транспорт.
Планиране на маршрута
Планирането на маршрута може да бъде обвързано със законодателни ограничения по пътищата и проверка на инфраструктурата. Извънгабаритните товари често се сблъскват с редица ограничения по пътищата, по които могат да се движат. Те могат да включват ограничения за височина и тегло. Важно е да отбележим, че тези изисквания са различни за всяка държава.
Проверката на инфраструктурата може да включва предварителното проучване на мостове, тесни пътища, завои или други препятствия, които могат да възпрепятстват движението на извънгабаритните товари.
Намиране на подходящ транспорт
Подходящият транспорт за извънгабаритни товари е друг ключов фактор при избора на фирма за извънгабаритни товари. Факторите, които трябва се вземат предвид включват специализирано оборудване, обезопасяването на товара и опита, с който разполага фирмата. И не на последно място, уверете се, че транспортната фирма има подходящо застрахователно покритие за извънгабаритни товари.
Регулаторни изисквания
Превозът на извънгабаритни товари винаги се сблъсква с регулаторни изисквания като разрешителни и спазване на различните ограничения по пътищата.
Необходимите разрешителни
Може би най-важното разрешително, което всеки превоз на извънгабаритни товари трябва да притежава, е така нареченото разрешително на превозвача. То се издава от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Ето ги и допустимите максимални размери за пътно превозно средство (ППС) по пътищата:
- Широчина на всяко ППС – 2,55 м.
- Височина на всяко ППС – 4,00 м.
- Дължина на всяко моторно превозно средство (МПС) – 12,00 м.
- Ремарке – 12,00 м.
- Съчленено МПС – 16,50 м.
- МПС с едно или повече ремаркета – 18,75 м.
Ако превозното средство надвишава гореспоменатите параметри, то се тълкува за извънгабаритно и трябва да бъде заплатено като транспорт за извънгабаритно ППС.
Спазване на ограниченията по пътищата
Всяка държава има различни правила за ограниченията по пътищата. Транспортната фирма трябва да се съобрази внимателно с тях в зависимост от това дали товарът се превозва на територията на България или на Европейски съюз.
Опасности при превоз
Извънгабаритните превози винаги могат да представляват опасност на пътя.
Рискове при маневриране
При транспортиране на извънгабаритни товари рисковете при маневриране могат да представляват сериозен проблем. Основните предизвикателства, с които се сблъскват шофьорите, включват навигирането в завои и минаването през кръстовища и тесни пространства.
Безопасност на пътя
Извънгабаритните товари винаги могат да представляват опасност за другите участници в движението. Затова и безопасността по пътя е от голямо значение при работата. Понякога администрацията, която управлява пътя може да изисква съпровождащи автомобили, ако прецени, че съответното ППС представлява опасност за пътя.
Финансови предизвикателства
Още един фактор, който трябва да вземете предвид при транспортиране на извънгабаритен товар, са финансовите предизвикателства.
Високи разходи за специализиран транспорт
Специализирания транспорт е свързан с високи разходи, които включват снабдяването и поддръжката на специализираното оборудване, получаването на разрешително и наемането на съпровождащи автомобили.
Технически проблеми
Не на последно място, всяка фирма, която превозва извънгабаритни товари се сблъсква с технически проблеми.
Поддържане на товара в сигурност
Сигурността на извънгабаритните товари по време на транспортиране е от изключително значение. Преди потеглянето трябва внимателно да се изследват техниките, методите и оборудването, използвани за запазване на товара по време на път.
Потребност от специално оборудване
Понякога, превоза на извънгабаритни товари изисква специално оборудване, с цел да се гарантира, че всичко се извършва безопасно и ефективно. Специално оборудване може да включва специализирани ремаркета и допълнителни инструменти, необходими за обработката на извънгабаритни товари.
При допълнителни въпроси за вашия извънгабаритен товар, не се колебайте да се свържете с професионалистите от АDL. С многогодишен опит в спедиторските услуги, АDL приоритизира клиентите си, като се старае винаги да им помогне и съдейства с техните пратки.